Eelmisel nädalal rääkis Kukkur.ee blogi raha räpasusest. Ometi ütleb vanasõna, et raha ei haise. Kuidas sellega siis on? Mis vastuolusid vanasõnad veel pakuvad? Uurime pisut lähemalt rahaga seotud vanasõnasid ja kõnekäändusid. Tule kae perra!

Mis ühel hää, see on tõisel halb?

Näib, et lisaks räpasusele on vanarahval rahaga teisigi vastuolusid. Nii eesti kui soome vanasõnad ütlevad ühteaegu, et „kopikas pole raha ega sitikas ole liha“, kui ka vastupidist – „kopik ka raha ja lutik liha“. Kui sendid tunduvad ebavajalikud, tasub need koguda mündihoidjasse ja mõnda aega koguda, küllap siis marjaks ära kuluvad! Ja sitikastki võib saada hea hõrgutise, vähemasti on see õnnestunud mitmes lõunamaises kultuuris. Kui veel kahtled, kas kopikat või senti koguda, meenuta järgmist vanasõna – Kopikas peab taskus olema, muidu koerad kusevad peale. Vast nii kehvasti ikka ei lähe, aga mine tea …

Suhtumine rikkusesse on samuti väga vastuoluline olnud. Kui mõnel pool on vanarahvas rääkinud, et „rikkal rippub rahakott perses, sellepärast ei saa ta taeva“, siis teisalt arvatakse jälle, et „raharikkus on hinge uhkus“ ning „rikka päralt on terve taevariik“. Selle dilemma lahenduseks võiks kõlada veel üks vanasõna – kade ei saa ilmaski õnnelikuks.  Küllap see sõltubki arvaja enda perspektiivist. Päris mitmes asjas on vanarahvas ka üksmeelel olnud.

Milles vanasõnad ühtmeelt on?

Nii eesti kui muu maailma vanasõnad näivad olevat ühtmeelt selles, et raha peab ringlema. Araabia vanasõna räägib, et raha on inimesel vaid siis, kui ta selle ära annab. Eestimaal on öeldud, et „Kui tahad, et raha tuleks uksest sisse, pead seda enne aknast välja viskama.“ Tõsi, eks see nõuab veidi riskimist, kuid julge hundi rind on rasvane. Päris hästi tõdeb ka ütlus: lase rubla minna, siis on ruumi teisel tulla!

Viimaks veel üks kurioosne ütlus: Ennemalt vaata sittuja silma kui rahalugeja silma. Oot-oot, mida see tähendama peaks? Nõnda ütles vanarahvas selle kohta, et oma raha on igaühe enda kanda ja lugeda. Teisisõnu – iga mees on oma saatuse sepp! Kõlab ju loogiliselt, et teiste vara ei loeta ning Kukkur.ee pakub ka rahakotte, millesse teistel ongi raske tungida. Kuidas arvate – on’s rahast rääkimine tänapäeval patt või mitte?

* Enamus viiteid vanasõnadele pärinevad oma tarkusest ja veebipõhisest vanasõnaraamatust. Head uurimist!

Tags: , ,

Leave a Reply

thirteen + 20 =